Ciecz przechłodzona - ciecz będąca w stanie ciekłym poniżej temperatury zamarzania

Ciecz przechłodzona to ciecz będąca w stanie ciekłym, a posiadająca temperaturę poniżej temperatury zamarzania. Można taką uzyskać schładzając czystą ciecz w naczyniu o gładkich ściankach, bardzo powoli bez narażenia na drgania i wstrząsy, lub schładzając ciecz bardzo szybko, żeby nie zdążyła skrystalizować i w ten sposób można schłodzić ciecz bardzo zanieczyszczoną.

Ciecz przechłodzona - ciecz będąca w stanie ciekłym poniżej temperatury zamarzania
© Vi..Cult...


Żeby wywołać proces zamarzania cieczy przechłodzonej można np:
  • potrząsnąć pojemnikiem z cieczą
  • wykorzystać falę akustyczną
  • wykorzystać impuls elektryczny
  • wrzucić do cieczy jakieś zanieczyszczenie lub kryształek tej samej cieczy



Wodę można przechłodzić do -48.3 °C bez stosowania specjalnych technik, a jedynie z wykorzystaniem odwróconej osmozy i chemicznej demineralizacji. Kropelki przechłodzonej wody często występują w chmurach warstwowych stratus i kłębiastych cumulus. Samolot przelatujący przez takie chmury narażony jest na krystalizację kropelek wody na powierzchni kadłuba i skrzydeł, co może powodować zablokowanie instrumentów pokładowych i sond.

Zjawisko przechłodzenia wykorzystują niektóre zwierzęta aby przetrwać ekstremalnie niskie temperatury, co pozwala im uniknąć zamarznięcia i uszkodzenia komórek oraz śmierci. Są to między innymi: flądra zimowa, larwy mątwika ziemniaczanego.

W 2016 zespół z Iowa State University zademonstrował metodę "lutowania bez ciepła" za pomocą zamkniętych kropelek przechłodzonego ciekłego metalu do naprawy wrażliwych na ciepło urządzeń elektronicznych. W 2019 ten sam zespół zademonstrował zastosowanie przechłodzonego metalu do drukowania stałych metalowych połączeń na powierzchniach takich jak papier, galaretka czy też płatki róż.

Źródło: wikipedia.org

Komentarze